Żywica jonowymienna jest jednym z podstawowych elementów technologii selektywnego oczyszczania cieczy. Niewielkie granulaty o przyjętej średnicy na poziomie 0,5-1,2 mm tworzone są z syntetycznych polimerów. W efekcie, żywice jonowymienne mają zdolność wymiany jonów,zapewniają optymalną skuteczność uzdatniania, gwarantując zmiękczenie twardej wody.
Żywica jonowymienna – mechanizm działania
Jako substancja do wymiany w filtrach żywica jonowymienna umożliwia powiększenie roztworu cieczy o określony jon lub odwrotnie – prowadząc do eliminacji wskazanego typu jonu. Stanowi również jeden z podstawowych elementów technologii selektywnego oczyszczania cieczy. Tzw. jonit, jak określa się również żywicę jonowymienną, jest żelowej konsystencji lub przyjmuje formę substancji porowatej. Żywica jonowymienna redukuje także problem, jakim jest twarda woda.
Złoże zmiękczające – zastosowanie żywicy jonowymiennej
Żywice jonowymienne jako sorbenty znajdują zastosowanie w przemyśle oraz działalności laboratoryjnej. Sprawdzają się jako produkt przeznaczony do demineralizacji oraz oczyszczania wody. Działanie żywicy jonowymiennej to również zmiękczanie twardej wody – zarówno w kontekście działalności podmiotów energetycznych, jak i produkcyjnych. Żywice jonowymienne są także wykorzystywane w przemyśle spożywczym oraz medycznym. Żywice jonowymienne stanowią jeden z najskuteczniejszych sposobów na usuwanie szkodliwych, niepożądanych cieczy z wody. Z powodzeniem są wykorzystywane w gospodarstwie domowym, głównie w celu zmiękczania wody. Żywica zatrzymuje jony wapnia i zastępuje je jonami sodu. W przemyśle żywice jonowymienne wykorzystywane są podczas wytwarzania energii, gdzie potrzebna jest bardzo czysta woda zasilająca kotły. Stopień czystości jest kluczowy, aby zapobiec korozji.
Żywica jonowymienna – rodzaje
Żywice jonowymienne podzielić można na trzy typy. Podstawowy to kationity, które oparte są o powierzchnię o własnościach kwasowych. Ich specyfika zapewnia wiązanie kationów. Natomiast w przypadku anionów stosowane są anonity – jonity, na których powierzchni znajdują się grupy zasadowe. Trzecią kategorią są jonity amfoteryczne – rozwiązania umożliwiające wchłonięcie kationów oraz anionów. Jonity można podzielić pod względem pochodzenia również na rodzaje: nieorganiczne, organiczne, syntetyczne i naturalne.
Bardzo popularnym rozwiązaniem na rynku jest system UPCORE. Zadaniem tego systemu jest uzdatnianie wody – Oriontec jest jej liderem na rynku. Systemy UPCORE to przeciwprądowa regeneracja jonitów z przepływem wody z góry na dół. To bardzo popularna technologia zmiękczania wody oraz jej demineralizacji.
Żywica jonowymienna – cena
Cena żywicy jonowymiennej może być różna w zależności od jej rodzaju oraz ilości. Nasze produkty wyróżniają atrakcyjne i konkurencyjne warunki zakupu. Mamy indywidualne podejście do każdego Klienta i zapewniamy profesjonalne doradztwo. Zachęcamy również do zapoznania się z resztą naszej oferty:odwrócona osmoza,chemikalia AVISTA do odwróconej osmozy.