Woda dla przemysłu

Woda dla przemysłu – Zaawansowane Technologie Uzdatniania Wody

Woda to kluczowy element w wielu procesach przemysłowych. Oriontec oferuje kompleksowe rozwiązania, które zapewniają najwyższy stopień oczyszczania wody, dostosowany do indywidualnych potrzeb Twojej firmy.

Dzięki naszym technologiom przemysł może korzystać z wody o najwyższej czystości, co przekłada się na poprawę wydajności procesów produkcyjnych, optymalizację kosztów i zgodność z surowymi normami ekologicznymi.

Stopień oczyszczania wody
nawet do 99%

co przekłada się na wyjątkową jakość wody procesowej.

Stopień przewodności wody
do 0,05 µS/cm

co oznacza ekstremalnie czystą wodę, spełniającą wymagania najbardziej wymagających sektorów przemysłowych.

Uzdatnianie wody w przemyśle – informacje

Uzdatnianie wody dla przemysłu jest niezbędne do otrzymania wody o odpowiedniej jakości, która następnie jest wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu, takich jak energetyka, przemysł chemiczny, spożywczy, tekstylny czy farmaceutyczny. Woda będąca podstawowym medium w produkcji ma kluczowy wpływ na efektywność, niezawodność urządzeń i minimalizację ryzyka zanieczyszczeń. Uzdatnianie wody w przemyśle wiąże się z licznymi wyzwaniami. Każda branża charakteryzuje się innymi wymaganiami jakościowymi, dlatego tak ważne jest indywidualne spojrzenie i doświadczenie. Każdy z systemów uzdatniania wody musi być odpowiednio dobrany i zaprojektowany. Parametry wody wykorzystywanej w przemyśle w znacznym stopniu wpływają na optymalizację procesów, efektywność operacyjną i jakość produktów końcowych. Uzdatnianie wody jest również kluczowe pod względem zgodności z normami, aby uniknąć negatywnego wpływu na środowisko oraz uszkodzenia urządzeń. Instalacje uzdatniania wody mają na celu dobór odpowiedniej technologii i produkcję wody o wymaganych parametrach.

Uzdatnianie wody przemysłowej ma na celu usunięcie z niej zanieczyszczeń, które maja negatywny wpływ na procesy technologiczne, jakość produktów oraz wykorzystywane urządzenia. Produkcja czystej wody jest niezbędna w procesach przemysłowych. Pomaga ona zoptymalizować pracę urządzeń, utrzymać ich wymagane działanie oraz zapewnia ich ochronę przed zanieczyszczeniami i osadami. Podstawowymi problemami, z którymi musi się zmierzyć większość gałęzi przemysłu jest osadzanie się kamienia kotłowego oraz korozja urządzeń. Skutkuje to spadkiem ciśnienia i obniżeniem wydajności instalacji, co ma negatywny wpływ na pracę zaworów i armatury. Korozja powoduje także wzrost naprężeń, które mogą skutkować powstaniem pęknięć w instalacji. Kamień, który osadza się na  armaturze oraz w instalacjach prowadzi do zwiększonego zużycia energii, czego skutkiem mogą być wyższe koszty operacyjne. Nieodpowiednia jakość wody może być przyczyną awarii, które wiążą się z koniecznością napraw, a w konsekwencji wzrostu kosztów produkcyjnych. Tylko woda o wysokiej czystości może zagwarantować ochronę instalacji przed tymi zagrożeniami.

Surowa woda często nie spełnia wymaganych standardów jakościowych, dlatego najpierw musi zostać odpowiednio oczyszczona. Dopiero w kolejnych etapach możemy ją wykorzystać w procesach produkcyjnych. Zanieczyszczenia w wodzie, takie jak bakterie, wirusy, metale ciężkie, sole, substancje organiczne oraz chemikalia mają negatywny wpływ na jakość produkcji, wydajność i bezpieczeństwo procesów. Istnieją różne metody, którymi możemy oczyścić wodę, jednak nie ma jednego skutecznego rozwiązania. Dopiero połączenie kilku rozwiązań może przynieść oczekiwane efekty. Nie istnieje również technologia pozwalającej na usunięcie wszystkich zanieczyszczeń jednocześnie. Ze względu na różne pochodzenie, skład i zanieczyszczenia wód, każda instalacja musi być indywidualnie dobrana pod względem technologicznym i projektowym.

Przed przystąpieniem do doboru metody uzdatniania wody należy wykonać analizę składu fizykochemicznego wody, określić zapotrzebowanie na wodę oraz przeprowadzić dalsze badania pozwalające na skuteczne oczyszczenie wody.

Do najczęściej wybieranych metod uzdatniania wody w przemyśle należą:

filtracja – pozwala na usunięcie drobnych zawiesin i zanieczyszczeń. Jej celem jest oczyszczenie wody oraz ochrona dalszych elementów instalacji przed cząstkami stałymi i zużyciem mechanicznym.

wymiana jonowa – pozwala na usunięcie z wody jonów wapnia i magnezu. Zmiękczona woda nie powoduje korozji i ochroni urządzenia przed kamieniem kotłowym.

– separacja membranowa –pozwala na oczyszczenie wody w szerokim zakresie dostępnych skuteczności filtracji w zależności od wymaganego stopnia czystości wody. Niskociśnieniowe procesy membranowe, takie jak mikrofiltracja i ultrafiltracja pozwalają na usunięcie mikroorganizmów oraz drobnych zawiesin. Mogą być one stosowane jako wstępne oczyszczanie wody przed kolejnymi procesami. Separacja wysokociśnieniowa, taka jak nanofiltracja i odwrócona osmoza pozwala na usunięcie z wody metali ciężkich i mikroorganizmów. Dzięki odwróconej osmozie możemy odsolić wodę morska i otrzymać produkt o najwyższej czystości.

– elektrodejonizacja (EDI) – pozwala na otrzymanie wody zdemineralizowanej. Jest połączeniem elektrodializy oraz demineralizacji na złożach jonitowych. Kombinacja tych dwóch metod umożliwiła  otrzymanie produktu zużywającego mniej energii, niewymagającego użycia dodatkowych chemikaliów oraz pracującego w trybie ciągłym. EDI pozwala na doczyszczenie wody po odwróconej osmozie i otrzymanie produktu o jeszcze wyższej czystości.

Istnieją również inne metody uzdatniania wody, które znalazły zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Powyższe metody są najczęściej stosowanymi i pozwalają na uzyskanie wody o najwyższej jakości.

Nasze technologie

This will close in 0 seconds

logo

Every project
starts with a plan.