Wytwarzanie osadów jest nieuniknioną częścią procesu oczyszczania ścieków. Jednak, aby zminimalizować ich ilość, stosuje się procesy zagęszczania i odwadniania. Są one integralnymi częściami gospodarki osadowej. Pozwalają na zmniejszenie objętości osadów i ułatwiają ich dalsze zagospodarowanie.
Zagęszczanie jest pierwszym procesem gospodarki osadowej. Jednym z urządzeń, w których proces ten przebiega są osadniki. Pod wpływem siły grawitacji zawiesiny opadają na dno. Nie zawsze jednak proces ten przebiega samorzutnie. Niektóre z osadów mające za małą masę i gęstość nie są podatne na opadanie. Dlatego też przed procesem zagęszczania, czasami niezbędne jest kondycjonowanie osadów. Do tego celu wykorzystuje się polimery oraz koagulanty, które poprawiają właściwości fizyko-chemiczne osadów. Wpływają na na jego strukturę i pozwalają na lepszą aglomeracje w większe cząstki. Aby kondycjonowanie przebiegało w sposób poprawny należy dobrać odpowiednią dawkę polimeru.
Odwadnianie osadów jest kolejnym etapem gospodarki osadowej. Polega ono na usunięciu wody z osadów. Dzięki wcześniejszemu zagęszczaniu, proces ten przebiega w sposób bardziej optymalny, a jego koszty maleją wraz ze wzrostem suche masy w osadzie. Do tego celu wykorzystuje się urządzenia takie jak filtry, wirówki, urządzenia ciśnieniowe, dekantery oraz prasy.
Aby proces zagęszczania i odwaniania osadów przebiegał w sposób najbardziej optymalny należy zaprojektować odpowiednie urządzenia i dobrać właściwe dawki środków chemicznych.
Zagęszczanie i odwadnianie osadów – zalety
Zagęszczanie i odwadnianie są procesami powodującymi zmniejszenie objętości odprowadzanych osadów. Powoduje to zarówno korzyści ekonomiczne, środowiskowe oraz ułatwia funkcjonowanie społeczeństwa.
Odwodnienie osadów prowadzi do zmniejszenia ich objętości. Następstwem tego jest zmniejszenie kubatury urządzeń, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych.
Innym z powodów, dla którego warto odwadniać osady jest zmniejszenie uciążliwości zapachowej. Surowe osady są produktem ,który może zagniwać, powodując powstawanie odorów. Po procesie zagęszczania powstaje produkt ustabilizowany, charakteryzujący sie mniej wyczuwalnym zapachem.
Odwadnianie zmienia również strukturę osadów. Po tym procesie przypominają swoją budową ciało stałe. Ułatwia to ich transport, obniża jego koszty oraz poprawia dalszą obróbkę.