Wymiana Jonowa – czym jest?
Wymiana jonowa to odwracalny proces polegający na usunięciu z roztworu określonych jonów.
Cząsteczki takie jak jony sodu, magnezu, wapnia, krzemionki siarczanów i wodorowęglanów oraz pozostałe występujące w niskich stężeniach doprowadzają do powstawania osadu na powierzchniach kotłów wysokoprężnych oraz łopatkach turbin i kondensatorów, co przyczynia się do problemów ruchowych wyżej wymienionych.
Metody jonitowe stosowane są również w usuwaniu związków powodujących utlenialności wody.
Wymiana jonowa – jak działa?
Oczyszczanie wody metodą wymiany jonowej możliwe jest dzięki wykorzystano złóż jonitowych mających określony ładunek. Podczas wymiany jonowej zanieczyszczenia będące w wodzie i mające ładunek dodatni lub ujemny są wiązane na cząsteczkach żywicy jonowymiennej. Jonit podczas procesu oddaje swoje jony do wody, natomiast w zamian, aby zachować równowagę, na swojej powierzchni wiąże aniony lub kationy z roztworu. Jonity posiadają grupy funkcyjne, które są zdysocjowane lub zdolne do dysocjacji.
Rodzaje żywic jonowymiennych
Żywice jonowymienne, nazywane również jonitami lub wymieniaczami jonowymi nie rozpuszczają się w wodzie, a dzięki swojej budowie wymieniają z roztworu dodatnio lub ujemnie naładowane jony w ilości równoważnej ilości jonów wchodzących w skład jonitów.
Możemy dokonać podziału jonitów ze względu na:
a) Organiczne:
– naturalne
– syntetyczne
b) Nieorganiczne:
– naturalne
– syntetyczne
a) Kationy (Kt) – wymieniają kationy
– silnie kwaśne– posiadają grupy sulfonowe (-SO3)
– słabo kwaśne – posiadają grupy karboksylowe (-COOH) lub fenylowe (-OH).
b) Aniony (An) – wymieniają aniony
– silnie zasadowe – posiadają czwartorzędowe grupy aminowe (-NH3+)
– słabo zasadowe – posiadają grupy aminowe pierwszorzędowe (-NH2), drugorzędowe -NHR) oraz trzeciorzędowe (-NR2)
Wymiana jonowa – właściwości
Głównym parametrem, który charakteryzuje właściwości jonitu jest jego zdolność wymienna. Określa ona ilość miligramów wymienianych przeciwjonów w jednostce masy lub objętości żywicy. Zdolność jonowymienna rośnie wraz ze wzrostem liczby grup funkcyjnych, natomiast zmniejsza się wraz ze wzrostem usieciowienia jonitu. Każda z żywic ma określony optymalne pH, dla którego proces oczyszczania wody przebiega najskuteczniej.
Kationity silnie kwaśne: aktywne w środowisku kwaśnym
Kationity słabo kwaśne: aktywne w środowisku obojętnym
Anionity silnie zasadowe: aktywne w środowisku zasadowym
Anionity słabo zasadowe: aktywne w środowisku zasadowym
Na pracę żywic jonowymiennych wpływa wiele czynników. Jednym z ważniejszych parametrów wpływających na przebieg wymiany jest sama budowa złoża, jego porowatość i struktura oraz rodzaj grup funkcyjnych. Decydują one o charakterze oraz środowisku, w którym może nastąpić reakcja. Na przebieg reakcji wpływa także rodzaj wymienianych jonów, ich promień hydrodynamiczny oraz ładunek . Na skuteczność wymiany jonowej wpływa także temperatura. Wraz z jej wzrostem, zwiększa się dynamika reakcji. Jednak, ze względu na indywidualne właściwości każdego ze złóż, nie można zwiększać jej w dowolny sposób. Istotny wpływ mają także występujące w wodzie domieszki, utleniacze oraz niektóre związki organiczne innych jonów, które mogą blokować grupy funkcyjne i wpływać na degradacje złoża. Firma Oriontec projektuje stacje zmiękczania w technologii wymiany jonowej, dlatego warto zapoznać się z nasza ofertą w celu dobrania odpowiednich stacji zmiękczających oraz złóż jonitowych.
Zalety
Technologie uzdatniania wody
Pon – Pt. 8.00 – 16.00
Sb. – Niedz. NIECZYNNE
Oriontec Sp. z o.o. Sp. k.
Mazańcowice 57
43-391 Mazańcowice
NIP 937-267-64-77
Regon: 362608215
GDYNIA
ul.Chwarznieńska 136/138
81-602 Gdynia
WARSZAWA
ul.Kolejowa 47b/53
01-210 Warszawa
Design&Code by Foxstudio.eu
This will close in 0 seconds