Utlenianie chemiczne to proces, w którym substancje chemiczne reagują z utleniaczem. W wyniku utleniania niektóre formy związków chemicznych przekształcane są w formy mniej szkodliwe oraz łatwiejsze do usunięcia. Reakcje te polegają na przejściu atomu z niższego na wyższy stopnień utlenienia przez przekazanie elektronu.
Utlenianie odgrywa kluczową rolę w uzdatnianiu wody i oczyszczaniu ścieków. Jest niezbędnym procesem w dezynfekcji wody i zabezpieczeniu sieci przed wtórym zanieczyszczeniem mikroorganizmami.
Utlenianie chemiczne – zastosowanie
Do najpopularniejszych utleniaczy należą: tlen, ozon oraz chlor. Tlen często stosowany jest w procesach biologicznego oczyszczania ścieków. Wspomaga on rozwój mikroorganizmów rozkładających związki organiczne. Ozon natomiast jest silnym, ale krótkotrwałym utleniaczem. Wykorzystywany jest do wstępnej dezynfekcji wody w procesach jej uzdatniania. Rozkłada zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne, w tym mikroorganizmy. Ozon wykorzystywany jest również do usuwania pestycydów i związków fenolowych. Chlor najczęściej wykorzystywany jest do dezynfekcji wody i ścieków u celu usunięcia patogenów.
Należy jednak pamiętać o doborze odpowiedniej dawki i środka utleniającego, ponieważ w wyniku reakcji utleniacza ze związkami organicznymi mogą powstać uboczne produkty dezynfekcji takie jak chloraminy czy THM-y (trójhalogenki metanów), które mają właściwości toksyczne.
Utlenianie chemiczne – zalety
Utlenianie chemiczne powoduje przekształcenie związków organicznych w proste związki, które są łatwiejsze do usunięcia. Ponadto podczas tej reakcji z cieczy usuwane są związki toksyczne. Utlenianie stosowane jest do niszczenia bakterii, wirusów i innych patogenów zanieczyszczających wodę i ścieki. Jest to wysoce skuteczny proces. Kolejną zaletą jest jego wszechstronność w zastosowaniu oraz szybkość działania.