Dezynfekcja za pomocą promieniowania UV
Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest szeroko stosowane w procesach uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Wykorzystuje się je głównie do dezynfekcji, zarówno jako samodzielny proces, jak i w połączeniu z metodami chemicznymi (np. chlorowaniem) w celu zapobiegania ponownemu skażeniu wody podczas jej transportu.
Dezynfekcja UV to proces eliminacji drobnoustrojów realizowany za pomocą naświetlania ich promieniowaniem ultrafioletowym. Promieniowanie to niszczy DNA i RNA mikroorganizmów, uniemożliwiając im namnażanie się, co prowadzi do ich dezaktywacji.
Dezynfekcja wody lampami UV składa się kilku etapów. W pierwszej kolejności woda przepływa przez lampę. W tym czasie naświetlana jest odpowiednią długością fali, która niszczy mikroorganizmy. Podczas tego procesu uszkodzony zostaje materiał genetyczny drobnoustrojów i następuje ich dezaktywacja. Dzięki zastosowaniu lamp UV patogeny nie namnażają się w instalacji. Proces ten nie zmienia smaku, zapachu, ani składu chemicznego wody, co jest jego dużą zaletą w porównaniu do metod chemicznych (np. chlorowania). Dobór odpowiedniej długości fali ma istotny wpływ na przebieg dezynfekcji.
Rodzaje promieniowania UV
Promieniowanie UV dzieli się na trzy główne zakresy:
Największą efektywność bakteriobójczą wykazuje długość fali 254 nm, co wykorzystuje się w lampach UV stosowanych w systemach dezynfekcji.
Aby promieniowanie UV skutecznie usunęło z wody drobnoustroje, trzeba zapewnić odpowiednia długość fali, dawkę i natężenie promieniowania. Na dobór odpowiedniej lamy wpływa także przepływ oraz klarowność cieczy, ponieważ wpływają one na wielkość promiennika, jego moc i transmisje fali.
Zastosowanie promieniowania UV w uzdatnianiu wody
Promienniki UV znalazły szerokie zastosowanie w dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Wykorzystuje się je jako wstępną dezynfekcję wody przez chlorowaniem lub jako samodzielny proces dezynfekcji wody. Dezynfekcje wody lampami UV można także przeprowadzić w systemach domowych do oczyszczania wody studziennej lub deszczowej. Kolejnym obszarem, w którym wykorzystuje się promieniowanie UV jest przemysł. Wykorzystuje się je w wielu sektorach, gdzie kluczowe jest zapewnienie wysokiej jakości mikrobiologicznej cieczy. Woda technologiczna używana w przemyśle spożywczym musi spełniać wysokie wymagania sanitarne. Natomiast w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym należy zapewnić sterylność wody do produkcji. Promieniowanie UV wykorzystywane w przemyśle browarniczym i winiarskim zapobiega namnażaniu się niepożądanych drożdży i pleśni w procesach fermentacyjnych.
Zastosowanie promieniowania UV w oczyszczaniu ścieków
Promieniowanie UV znajduje szerokie zastosowanie w oczyszczaniu ścieków komunalnych i przemysłowych. Wypiera chlorowanie jako metoda dezynfekcji. Jest kluczowym procesem zapewniającym ochronę środowiska i zdrowia publicznego. Wykorzystanie promieniowania UV w tym zakresie staje się coraz bardziej popularne jako alternatywa dla tradycyjnych metod chemicznych. UV skutecznie eliminuje mikroorganizmy patogenne obecne w ściekach, minimalizując ryzyko skażenia wód odbiorników, zmniejszając ilość mikroorganizmów, patogenów i wirusów. Dodatkowo jest metodą bardziej ekologiczną, ponieważ nie wprowadza dodatkowych substancji chemicznych. Dezynfekcja ścieków stosowana jest nie tylko do ścieków komunalnych, ale także w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym do usuwania antybiotyków i patogenów. W przemyśle chemicznym wykorzystywana jest do ścieków zawierające substancje toksyczne, wymagające rozkładu za pomocą zaawansowanych metod utleniania oraz barwników z przemysłu tekstylnego. Ścieki ze szpitali i laboratoriów również mogą być poddane promieniowaniu UV. Badania pokazują, że technologia UV pozwala na redukcję bakterii fekalnych w ściekach oczyszczonych o 99,99% (4 log) i skutecznie eliminuje takie patogeny jak Cryptosporidium i Giardia.
Korzyści ze stosowania promieniowania UV
Zastosowanie promieniowania UV jako metody wspomagającej dezynfekcję wody ma szereg korzyści. Pozwala na eliminację drobnoustrojów, patogenów i wirusów zapewniając bezpieczeństwo. Przez brak wprowadzanych środków chemicznych nie zmieniają się właściwości wody, nie zmienia się jej smak oraz zapach. Dodatkowo nie powoduje powstawanie ubocznych produktów dezynfekcji. Proces dezynfekcji wody lampami UV jest szybki, ponieważ trwa zaledwie kilka sekund. Ma także korzystny wpływ na środowisko i jest bardziej ekologiczny od tradycyjnych metod, ponieważ nie generuje wprowadzania do niego toksycznych chloramin.
Technologie uzdatniania wody
Pon – Pt. 8.00 – 16.00
Sb. – Niedz. NIECZYNNE
Oriontec Sp. z o.o. Sp. k.
Mazańcowice 57
43-391 Mazańcowice
NIP 937-267-64-77
Regon: 362608215
GDYNIA
ul.Chwarznieńska 136/138
81-602 Gdynia
WARSZAWA
ul.Kolejowa 47b/53
01-210 Warszawa
Design&Code by Foxstudio.eu
This will close in 0 seconds