Odparowywanie i krystalizacja – czym jest?
Odparowywanie i krystalizacja są metodami fizykochemicznymi wykorzystywanymi w procesach oczyszczania wody, ścieków oraz w przemyśle chemicznym, spożywczym i farmaceutycznym. Obie metody służą do rozdzielania mieszanin i roztworów wodnych w procesie oczyszczania wody i ścieków zanieczyszczonych solami, chlorkami, siarczanami i fosforanami.
Odparowywanie to proces polegający na usuwaniu cieczy z roztworu poprzez jej odparowanie, najczęściej pod wpływem podgrzewania. W wyniku tego procesu roztwór staje się coraz bardziej stężony, aż do momentu, gdy część lub całość substancji rozpuszczonej może się wytrącić. Jedna z substancji roztworu musi mieć właściwości nielotne, dzięki czemu po odparowanie cieczy, pozostanie ona odseparowana.
Krystalizacja to proces polegający na wydzielaniu się czystych kryształów substancji stałej z roztworu poprzez stopniowe obniżanie jego temperatury lub poprzez odparowanie części rozpuszczalnika. Jest to metoda umożliwiająca pozyskanie substancji w bardzo czystej postaci. Umożliwia wytrącenie soli z roztworów i zawrócenie wody technologicznej do obiegu i jej ponowne wykorzystanie.
Odparowanie i krystalizacja – zastosowanie
Odparowywanie i krystalizację wykorzystuje się w różnych gałęziach przemysłu, w których wymagane jest odseparowanie substancji nielotnych od roztworu. W przemyśle chemicznym metody te służą do odzyskiwania cennych związków chemicznych oraz ich separacji, W farmaceutycznym mogą być wykorzystane do odzysku substancji czynnych z leków. W przemyśle spożywczym znalazły zastosowanie w koncentracji soków, mleka i innych napojów. W energetyce wykorzystywane są do uzdatniania wody przemysłowej, chłodzącej oraz odzysku wody technologicznej. Dodatkowo wykorzystać je można w oczyszczaniu ścieków przemysłowych i komunalnych, minimalizując ilość odpadów ciekłych.
Urządzenia – wyparki i krystalizatory
Wyparki stosowane są w odparowywaniu. Służą do usuwania wody z roztworów poprzez jej odparowanie. Ich celem jest zwiększenie stężenia substancji rozpuszczonych lub całkowite oddzielenie cieczy od substancji stałych. Zastosowanie znalazły głównie w odzysku wody z silnie zasolonych roztworów, jednak wykorzystać można je również do koncentracji odcieków instalacji odwróconej osmozy. Wspomagają także proces uzdatniania wody wysokiej czystości. W oczyszczaniu ścieków wyparki stosowane są do odwadniania osadów ciekłych.
Krystalizatory służą do wytrącania kryształów z roztworów nasyconych lub przesyconych. W wyniku kontrolowanego ochładzania roztworu lub usuwania części rozpuszczalnika, substancje stałe tworzą kryształy, które można łatwo oddzielić, w kolejnych procesach jak sedymentacja czy filtracja. Głównym zadaniem krystalizatorów jest odzysk soli i oczyszczanie wody wysoko zasolonej. Jednak stosowane są również do produkcji środków chemicznych oraz recyklingu wody z odpadów przemysłowych.
Wyparki + krystalizatory = zintegrowany system
Wyparki i krystalizatory często pracują razem w zintegrowanym systemie, ponieważ ich działanie wzajemnie się uzupełnia i pozwala na skuteczniejsze i bardziej ekonomiczne oczyszczenie i odzyskanie składników z roztworu.
W pierwszym etapie wyparki usuwają wodę z roztworu i go zatężają. Oczyszczona para wodna powraca do obiegu, a skoncentrowany roztwór kierowany jest do krystalizatora. W drugim etapie w krystalizatorach wytrącane są substancje w postaci kryształów.
System ten pozwala na pełne oddzielenie wody od substancji stałych. Daje to możliwość odzysku wody i zawrócenia jej do obiegu, natomiast wytrącone substancje stałe mogą być ponownie wykorzystane lub poddane utylizacji.
Odparowanie i krystalizacja – zalety
Dzięki zastosowaniu odparowania i krystalizacji wody lub ścieków zmniejszamy ilość odpadu, co prowadzi do zmniejszenia kosztów utylizacji. Odpady te możemy w łatwiejszy sposób przetransportować i poddać kolejnym procesom przemysłowym. Ponadto krystalizacja pomaga na odseparowanie niewielkich cząstek od cieczy. Odseparowane cząstki charakteryzują się wysoką czystością. Umożliwia ona także odzyskanie cennych substancji z cieczy. Zaletą krystalizacji jest również wysoka efektywność przy relatywnie niskich kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Jednocześnie procesy te przynoszą liczne korzyści środowiskowe.
Technologie uzdatniania wody
Pon – Pt. 8.00 – 16.00
Sb. – Niedz. NIECZYNNE
Oriontec Sp. z o.o. Sp. k.
Mazańcowice 57
43-391 Mazańcowice
NIP 937-267-64-77
Regon: 362608215
GDYNIA
ul.Chwarznieńska 136/138
81-602 Gdynia
WARSZAWA
ul.Kolejowa 47b/53
01-210 Warszawa
Design&Code by Foxstudio.eu
This will close in 0 seconds