Filtracja konwencjonalna – czym jest?
Filtracja konwencjonalna jest szeroko stosowanym sposobem uzdatniania wody do celów spożywczych, w przemyśle i procesach technologicznych wymagających wysokiej jakości wody. Filtracja polega na przepuszczeniu wody przez złoże filtracyjne, na którym zatrzymywane są zanieczyszczenia. Woda przepływa z określona prędkością i w odpowiednim kierunku przez porowatą strukturę. Cząsteczki o średnicy mniejszej od porów zatrzymywane są na złożu. Gdy ładunek złoża i substancji w wodzie jest przeciwny, dodatkowym procesem, który ma miejsce podczas filtracji jest adsorpcja. Polega ona na wiązaniu substancji na powierzchni złoża. Filtracja w uzdatnianiu wody przemysłowej często stosowana jest jako wstępny etap oczyszczania wody, przed procesami niekonwencjonalnymi lub jako kolejny z etapów oczyszczania wody po koagulacji z flokulacja i sedymentacji.
Złoża filtracyjne
Do filtracji wykorzystuje się złoża filtracyjne z piasku kwarcowego, węgla aktywnego oraz węgla antracytowego. Można użyć także złóż dolomitowych oraz grysu marmurowego. Czasami spotkać można również złoża wykonane z keramzytu, granitu lub polimerów. Rodzaj zastosowanego złoża zależy od efektów jakie chcemy otrzymać oraz zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie lub ściekach.
Aby materiał filtracyjny spełnił swoje zadanie musi mieć odpowiednią porowatości i średnicę ziaren. Im porowatość będzie większa, tym więcej zanieczyszczeń może zostać zatrzymanych. Ważną cecha materiału filtracyjnego jest jego gęstość. Jeśli będzie ona zbyt duża, powodować będzie zbyt wysokie opory przepływu i konieczność zastosowania wyższego ciśnienia. Ważne również jest, aby złoże charakteryzowało się wysoką wytrzymałością mechaniczną i odpornością na środki chemiczne.
Filtracja konwencjonalna – zastosowanie
Filtracja pozwala na usunięcie z wody zawiesiny, cząstek stałych i niektórych mikroorganizmów. Filtracja stosowana jest w oczyszczaniu wody do picia oraz w przemyśle. Wykorzystać ja można w przemyśle chemicznym i petrochemicznym do usunięcia substancji organicznych oraz metali ciężkich. W energetyce i ciepłownictwie jej zastosowanie wspomaga ochronę kotłów i turbin przed uszkodzeniami mechanicznymi. W przemyśle tekstylnym pozwala na eliminacje barwników i metali z wody i ścieków. Może być także stosowana jako wstępny etap oczyszczania wody przed mikrofiltracją, ultrafiltracją, nanofiltracją i odwrócona osmozą. Znajduje ona zastosowanie praktycznie w każdej branży, gdzie uzdatnianie wody i ścieków odgrywa kluczowa rolę. Poprawia wydajność i efektywność procesów przemysłowych oraz chroni instalacje i urządzenia.
Filtracja konwencjonalna – korzyści
Zastosowanie filtracji przed procesami niekonwencjonalnymi chroni membrany oraz złoża jonowymienne przed zbyt szybkim zanieczyszczeniem. Filtry zatrzymują większe cząstki, które mogłyby powodować zapychanie się błon membran, co w konsekwencji prowadziłoby do wysokich oporów przepływu, wzrostem poboru energii i mniej wydajnym procesem. Filtry zatrzymują także drobne zanieczyszczenia mechaniczne, które mogłyby powodować uszkodzenie instalacji. Filtracja jest ekologiczna metodą oczyszczania wody i ścieków. Skutecznie eliminuje zawiesinę wpływająca na mętność wody, nadmiar żelaza i manganu oraz substancje organiczne. Do zastosowania filtracji konwencjonalnej nie są wymagane zaawansowane technologie oraz wymagająca konserwacja i obsługa.
Rodzaje filtrów
W zależności od efektów jakie chcemy uzyskać, stosuje sie różne rodzaje filtrów.
Ze względu na siłę napędową dzielimy je na:
Filtry grawitacyjne działają pod wpływem siły grawitacji. Woda wraz z zanieczyszczeniami przepływa z góry na dół pod wpływem własnego ciężaru. Stosuje się je w stacjach, w których dostęp do technologii i energii jest ograniczony i nie jest wymagana woda o bardzo wysokiej czystości.
Filtry ciśnieniowe działają pod wpływem nadciśnienia lub podciśnienia. Oczyszczanie wody w filtrach ciśnieniowych jest szybsze i bardziej wydaje od filtracji grawitacyjnej. Stosuje się je w instalacjach, w których wymagania dotyczące jakości wody są wysokie, dlatego też stosowane są w różnych gałęziach przemysłu i oczyszczaniu ścieków przemysłowych.
Ze względu na prędkość filtracji dzielimy je na:
Filtry powolne charakteryzują się niewielką prędkością filtracji. Powoduje to długie cykle filtracji i rozwój błony biologicznej na powierzchni złoża. W filtracji powolnej zachodzą zarówno procesy mechaniczne jak i biochemiczne.
Filtry pospieszne charakteryzują się większą prędkością, co powoduje znaczne skrócenie cyklu filtracji oraz wyższą wydajność procesu.
Technologie uzdatniania wody
Pon – Pt. 8.00 – 16.00
Sb. – Niedz. NIECZYNNE
Oriontec Sp. z o.o. Sp. k.
Mazańcowice 57
43-391 Mazańcowice
NIP 937-267-64-77
Regon: 362608215
GDYNIA
ul.Chwarznieńska 136/138
81-602 Gdynia
WARSZAWA
ul.Kolejowa 47b/53
01-210 Warszawa
Design&Code by Foxstudio.eu
This will close in 0 seconds