Elektrodejonizacja EDI – czym jest?
Elektrodejonizacja jest kombinacją elektrodializy (ED) oraz demineralizacji na złożach jonitowych (DI). Dzięki zastosowaniu systemu mieszanego uzyskujemy eliminację niekorzystnych zjawisk towarzyszących każdej z tych metod osobno. Elektrodializa charakteryzowała się wysokim zużyciem energii elektrycznej i niską jakością produktu końcowego, a przy demineralizacji występowała konieczność stosowania reagentów chemicznych oraz powstawały agresywne ścieki. EDI uzyskuje wodę zdemineralizowaną o wysokich parametrach jakościowych, bez zużywania chemikaliów i przy niskim zużyciu energii elektrycznej.
Technologia elektrodejonizacji (EDI) jest to nowoczesna i w pełni zautomatyzowana metoda doczyszczania wody zdemineralizowanej.
EDI – zasada działania
Moduły do EDI mają niewielkie rozmiary i kompaktowy kształt. Moduł EDI zawiera elektrody (anodę i katodę) umieszczone po przeciwnych stronach oraz zestaw membran jonoselektywnych – na przemian anion- i kationoprzepuszczalnych – tworzących równoległe komory. Membrany te są wykonane z cienkiej warstwy polimeru z grupami jonowymiennymi i charakteryzują się wysoką selektywnością jonową oraz nieprzepuszczalnością dla wody.
W modułach EDI wyróżnia się trzy typy komór. Pierwsza z nich, komora diluatu, wypełniona jest mieszaniną żywic jonowymiennych, kationowych i anionowych. Następuje w niej oczyszczanie wody zasilającej, a uzyskany produkt końcowy nazywany jest diluatem. Dzięki napięciu elektrycznemu jony zatrzymywane są na żywicy i migrują przez odpowiednie membrany w kierunku elektrod. Drugą z komór jest komora koncentratu. Przeznaczona jest do zbierania i zagęszczania jonów usuniętych z komory diluatu. Trzecią z komór jest komora elektrolitu zawierająca elektrody. Jej zadaniem jest schłodzenie elektrod i oddzielenie ich od migrujących jonów. Usuwa także zanieczyszczenia powstałe w wyniku elektrolizy. Podstawową jednostką budującą moduł EDI jest połączenie komory diluatu i koncentratu, zwane celką lub podwójną komorą.
EDI – zastosowanie
Elektrodejonizacja jest powszechnie wykorzystywana w uzdatnianiu wody przemysłowej. Jednym z obszarów jest przemysł elektroniczny oraz półprzewodnikowy, w których wykorzystywana jest woda najwyższej czystości. Innymi gałęziami jest przemysł chemiczny, farmaceutyczny i spożywczy. Elektrodejonizację można także wykorzystać do uzdatniania wody odzyskanej z elektrowni oraz do odsalania wód słonych i słonawych.
Jednak woda doprowadzona do EDI musi spełniać wysokie wymagania jakościowe. Woda ta powinna mieć odpowiedni odczyn pH i twardość, które zapewnią równowagę jonową. Istotna jest także temperatura wpływająca na opory przepływu i przewodzenie prądu. Woda nie powinna także zawierać substancji organicznych, żelaza, manganu, krzemionki, utleniaczy oraz olei, które powodują zmniejszenie efektywności procesu i obniżają żywotność i skuteczność membran. Dlatego też najczęściej przed zastosowaniem EDI woda uzdatniana jest w procesie odwróconej osmozy, bo tylko permeat po RO spełnia te warunki.
EDI – zalety
Elektrodejonizacja (EDI) zyskuje coraz większe znaczenie w przemyśle, głównie dzięki swojej efektywności, ekologiczności oraz niskiemu zapotrzebowaniu na obsługę. W porównaniu z klasycznymi metodami demineralizacji opartymi na dwujonitach, EDI oferuje szereg istotnych zalet, które sprawiają, że staje się ona rozwiązaniem pierwszego wyboru w wielu aplikacjach przemysłowych, laboratoryjnych i farmaceutycznych.
Jedną z kluczowych zalet elektrodejonizacji jest całkowite wyeliminowanie konieczności stosowania regenerantów chemicznych, takich jak kwasy i zasady, obniża koszty związane z utylizacją odpadów. Proces EDI jest również procesem ciągłym – nie wymaga cyklicznej regeneracji złoża, dzięki czemu praca instalacji nie wymaga przestojów.
Technologia ta gwarantuje również stałą, bardzo wysoką jakość uzyskiwanej wody oraz stabilność parametrów wody wyjściowej.
Moduły EDI charakteryzują się stosunkowo niewielkimi rozmiarami i prostą instalacją. Budowa modułowa pozwala na łatwe skalowanie układu, przez co możliwa jest zarówno jego rozbudowa, jak i wyłączanie poszczególnych części z eksploatacji bez wpływu na działanie całości.
Elektrodejonizacja cechuje się również niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Zużycie energii elektrycznej, będącej jedynym czynnikiem regenerującym, jest stosunkowo niewielkie. Cały proces jest zautomatyzowany, a obsługa systemu ogranicza się zazwyczaj do podstawowego nadzoru i kontroli parametrów pracy.
Elektrodejonizacja jest nowoczesną, efektywną i przyjazną środowisku metodą uzdatniania wody, która dzięki swoim licznym zaletom z powodzeniem wypiera tradycyjne systemy demineralizacji z użyciem dwujonitów. Proces odnowy wody wykorzystujący technologie elektrodejonizacji, z uwagi na rozpowszechnienie, kompatybilność oraz mniejszą produkcję ścieków zyskuje coraz większą popularność.
Technologie uzdatniania wody
Pon – Pt. 8.00 – 16.00
Sb. – Niedz. NIECZYNNE
Oriontec Sp. z o.o. Sp. k.
Mazańcowice 57
43-391 Mazańcowice
NIP 937-267-64-77
Regon: 362608215
GDYNIA
ul.Chwarznieńska 136/138
81-602 Gdynia
WARSZAWA
ul.Kolejowa 47b/53
01-210 Warszawa
Design&Code by Foxstudio.eu
This will close in 0 seconds