Dekarbonizacja

Dekarbonizacja – czym jest?

Dekarbonizacja wody jest procesem polegającym na usunięciu twardości węglanowej z wody. Twardość węglanową powodują głównie jony wapnia i magnezu, żelaza, glinu, manganu, cynku oraz wodoru. Jednak, ze względu na dominującą ilość jonów wapnia i magnezu, jony te uznaje się za główną przyczynę zwiększonej twardości i usuwa się w pierwszej kolejności. Twardość węglanowa, zwana również przemijającą, jest odpowiedzialna za powstawanie osadów kamienia kotłowego w instalacjach przemysłowych, co może prowadzić do ich uszkodzeń i obniżenia efektywności.

Do dekarbonizacji wody wykorzystuje się metody chemiczne, prowadzące do usunięciu jonów wapnia i magnezu z wody.

Jedną z nich jest metoda wapienna polegająca dna dodaniu do wody wodorotlenku wapnia, który reaguje z wodorowęglanami wapnia i magnezu, prowadząc do wytrącenia osadów węglanu wapnia i wodorowęglanu magnezu. Osady te są nierozpuszczalne, a ich usuwanie w pierwszej kolejności, następuje przez sedymentację, a następnie podczas filtracji.

Do zmiękczania wody wykorzystać można również metodę kwasową, która polega na dodaniu do wody kwasu. Prowadzi to do utlenienia węglanów do ditlenku węgla. Ditlenek węgla jest związkiem ulegającym rozpuszczeniu w wodzie, przez co uwalnia się do atmosfery, a sam proces zmniejsza ilość niepożądanych.

Coraz powszechniejszą metodą stosowaną do dekarbonizacji jest wymiana jonowa. Polega ona na wymianie niepożądanych jonów w wodzie na inne substancje jonowe. Jon z roztworu przemieszcza się do wnętrza  ziarna jonitu, natomiast wymieniany jon przemieszcza się z ziarna do roztworu.  Do dekarbonizacji metodą wymiany jonowej wykorzystuje się słabo kwaśne kationy, które wiążą kationy związane z wodorowęglanami.

This will close in 0 seconds

logo

Every project
starts with a plan.