Odpowietrzanie pompy obiegowej jest zabiegiem, który powinien być regularnie przeprowadzany w każdej instalacji. Działanie to pozwala na zabezpieczenie układu przed zagrożeniami, które mogą wystąpić, jeśli urządzenie będzie pracować bez zapewnienia wystarczającej ilości substancji ciekłej. Po czym poznać zapowietrzony układ, na czym polega odpowietrzenie pompy c.o. i jak je prawidłowo przeprowadzić?
Na czym polega odpowietrzanie pompy obiegowej?
Odpowietrzenie pompy obiegowej polega na pozbyciu się pęcherzyków powietrza, znajdujących się wewnątrz instalacji. Zapowietrzona pompa obiegowa daje charakterystyczne objawy. Przede wszystkim układ nie zapewnia odpowiedniej temperatury w urządzeniu docelowym. Można to poznać po kaloryferach, które powinny być gorące, a są letnie lub grzeją jedynie na części powierzchni. Innym wskaźnikiem będą dźwięki dobiegające z grzejników i rur, takie jak bulgotanie czy stukanie.
Jak wygląda odpowietrzenie pompy Grundfos?
Odpowietrzenie pompy Grundfos to czynność, którą można wykonać samodzielnie w kilka minut. W tym celu należy poluzować śrubę znajdującą się na obudowie urządzenia. Początkowo z otworu będzie ulatywać powietrze, po chwili zaś powinna zacząć wyciekać woda – to znak, że cały gaz znalazł ujście i w układzie znajduje się już wyłącznie ciecz. Poluzowaną śrubę należy ponownie dokręcić.
Odpowietrzenie powinno być wykonane przed pierwszym użyciem sprzętu oraz w momencie, gdy nie był on przez dłuższy czas eksploatowany, na przykład na początku sezonu grzewczego oraz po ingerencję w instalację, gdy zaszła możliwość dostania się powietrza.
Zapowietrzona pompa CO – jak sobie z tym poradzić?
Zapowietrzona pompa obiegowa oznacza nie tylko mniejsze rozprowadzenie energii po układzie. Powstałe w wyniku reakcji chemicznych wewnątrz instalacji gazy, takie jak siarkowodór, mogą spowodować uszkodzenie, a nawet zniszczenie urządzenia. Odpowietrzanie pompy powinno więc odbywać się po każdej dłuższej przerwie, a także wtedy, gdy zauważymy niepokojące objawy – nietypowe dźwięki lub dostarczanie niewystarczającej ilości ciepła.
Po co jednak leczyć, kiedy można zapobiegać? Im bardziej zanieczyszczona woda, tym większe ryzyko zapowietrzenia. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie konstrukcji jest stosowanie urządzeń zmiękczających wodę, na przykład filtrów wyposażonych w żywice jonowymienne, których zadaniem jest demineralizacja. Czysta woda w układzie to mniejsze ryzyko ponownego zapowietrzenia i zapewnienie maksymalnej wydajności układu.