Stosowanie membran RO jest powszechnym zabiegiem w procesach filtracji wody zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych. Czym dokładnie są membrany RO i jaką pełnią funkcję w systemach oczyszczania?
Membrany RO – co to jest?
Membrana RO (ang. reverse osmosis membrane) to półprzepuszczalna błona stosowana podczas filtracji systemem odwróconej osmozy. Przegroda z porami o niewielkiej średnicy jest w stanie zatrzymać elementy o wielkości 0,0001 mikrona. Oznacza to, że przedostać się przez nią mogą jedynie cząsteczki wody i niektórych minerałów.
Dzięki membranom RO możliwe jest usunięcie z cieczy większości zanieczyszczeń. Skuteczność niwelacji składników nieorganicznych takich jak aluminium, fosforany czy chlor wynosi 90-98%, a składników nieorganicznych (kwasy humusowe, glukoza) do 98%. Efekt zależy od stopnia zagęszczenia tych substancji w cieczy, wielkości porów membrany oraz ciśnienia panującego w instalacji.
Membrany RO – działanie
Woda przepływająca przez instalację wytwarza ciśnienie i naciska na membranę RO. Wskutek tego działania przez pory przedostają się jedynie cząsteczki wody i niektórych minerałów, natomiast wszystkie substancje o średnicy większej, niż średnica porów, zostają zatrzymane przed membraną i usunięte z układu. Dzięki temu otrzymujemy krystalicznie czystą wodę.
Membrany RO – zastosowanie
Membrany RO znajdują zastosowanie przede wszystkim w filtrach odwróconej osmozy używanych w systemach uzdatniania wody w domowych oraz przemysłowych instalacjach.
Jak przepłukać membranę RO?
Membrany pozwalają na skuteczne oczyszczanie wody, o ile odpowiednio zadbamy o siatkę tej struktury. Warto więc regularnie pozbywać się z niej zanieczyszczeń. Po czym można poznać, że membrana RO wymaga przepłukania? Kluczowymi sygnałami są: spadek ciśnienia w układzie (do 10-15%), zmniejszenie poziomu filtratu (do około 10%). Oznacza to, że pełna funkcjonalność membrany jest blokowana przez zgromadzony na jej powierzchni osad.
Jak przepłukać membranę RO? W tym celu można zastosować następujące metody:
- płukanie w przód i płukanie zwrotne wykorzystujące siłę różnicy ciśnień,
- płukanie chemiczne,
- płukanie typu woda-powietrze.
Sposób płukania należy dobrać do rodzaju membrany oraz ilości zanieczyszczeń zgromadzonych na jej powierzchni. Regularne czyszczenie z osadu pozwoli na dłużej zachować żywotność bariery.
Szukasz membran RO do systemów filtrujących wodę? Sprawdź naszą ofertę! Skontaktuj się z nami i uzyskaj wsparcie techniczne w doborze elementów.