Systemy odwróconej osmozy stanowią podstawową technologię uzdatniania wody. Proces ten polega na samoczynnym przedostawaniu się rozpuszczalnika przez przystosowane do tego membrany. W ten sposób dochodzi do wyrównania stężeń. Membrany odwróconej osmozy – ich jakość i skuteczność działania, są więc kluczowe dla prawidłowego działania całego systemu. Oriontec zapewnia szeroki wybór produktów. Nasza oferta to membrany odwróconej osmozy różnych producentów, których łączy jeden wspólny mianownik – trwałość i żywotność.
Zasada działania membrany odwróconej osmozy
Membrana odwróconej osmozy – półprzepuszczalna i dostosowana do określonego wymiaru cząstek – poddawana jest naciskom wody i w ich efekcie do segregacji. W sytuacji, gdy średnica porów jest na standardowym poziomie mikronów, membrana umożliwia przedostanie się wyłącznie cząsteczek wody oraz określonych minerałów.
Dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia pozostają na membranie, zapobiegając przedostaniu się substancji szkodliwych do oczyszczonej cieczy. Membrana osmotyczna pozwala na otrzymanie krystalicznie czystej wody, a powstałe po procesie filtracji zanieczyszczenia są usuwane bezpośrednio do odpływu ściekowego. By zachować optymalne warunki filtracji, warto dobrać membrany osmotyczne do poziomu stężenia zanieczyszczeń. Przy większym poziomie konieczne jest zachowanie silniejszego ciśnienia. Tylko ono gwarantuje bezawaryjną i prawidłową pracę procesów oczyszczania.
Membrana odwróconej osmozy – skuteczność stosowania
Membrana odwróconej osmozy umożliwia redukcję na różnorodnym poziomie w zależności od specyfiki danych składników nieorganicznych. Skuteczność w przypadku azotanów czy boru sięga 40-45 proc. Znacznie wyższa jest wobec innych związków – magnez, sód, wapń, miedź, nikiel czy węglany i chlor redukuje na pułapie 93-98 proc. Podobnie jest w przypadku innych składników nieorganicznych. System odwróconej osmozy wyposażony w membrany działa także wobec składników organicznych. W przypadku np. glukozy jego skuteczność sięga 99 proc, z kolei przy acetonie ogranicza się do 70 proc.
Filtracja osmotyczna to jeden z najdokładniejszych procesów oczyszczania wody, usuwający z cieczy cząsteczki nawet tak niewielkie, jak pojedyncze jony. Ponadto, membrana osmotyczna zapobiega przedostawaniu się do wody oczyszczonej mikroorganizmów, a w efekcie na uzyskanie najwyższego poziomu klarowności i jakości. Taki poziom jest koniecznością na przykład w branżach spożywczych, czy farmaceutycznych.
Systemy osmotyczne – filtr wody odwrócona osmoza
System odwróconej osmozy stanowi najbardziej zaawansowaną metodę filtracji stosowaną do codziennego użytku. Membrana sprawia, że woda zostaje oczyszczona z zanieczyszczeń, a precyzja jej filtracji sięga poziomu 0,001 mikrona. Nasza szeroka oferta umożliwia dobór systemów i akcesoriów osmotycznych dopasowanych do indywidualnych potrzeb Klienta – obejmuje zarówno rozwiązania podstawowe, jak i bardziej zaawansowane.
Mimo iż system odwróconej osmozy to jeden z najskuteczniejszych sposobów filtracji należy pamiętać, że w przypadku czerpania wody z własnego źródła, warto wzmocnić proces o filtrację dwustopniową. Łączy ona w sobie membranę osmotyczną oraz lampę, pozwalając osiągnąć nawet 100% czystości cieczy.
Membrany osmotyczne rekomendowane dla przemysłu
Krystalicznie czysta woda stanowi absolutny wymóg przy wielu procesach produkcyjnych dla licznych gałęzi przemysłu. Klarowność sięgająca 100% i brak jakichkolwiek mikrocząsteczek są konieczne między innymi w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym, kosmetycznym, energetycznym, a także elektronicznym. Tylko woda najwyższej klarowności jest w stanie zadbać o wysokiej jakości produkt, minimalizując ryzyko jego skażenia do zera.
Membrana osmotyczna to również doskonałe rozwiązanie pod względem dbania o czystość planety i ekologię. Sam proces nie wymaga ingerencji silnie oddziałujących na środowisko naturalne chemikaliów, a wszystkie nieczystości powstałe podczas filtracji wody są utylizowane bezpośrednio do kanalizacji. Dzięki temu ryzyko przedostania się zanieczyszczeń do gleby czy wód gruntowych jest całkowicie zniwelowane.
W celu zapewnienia ciągłej, bezawaryjnej filtracji wykorzystującej membrany osmotyczne, niezbędny jest bieżący monitoring ich pracy, celem dobrania optymalnych ustawień i komponentów. Konieczne jest również poznanie takich parametrów jak średnia ilość godzin, w których działalność będzie wykorzystywać czystą wodę, a także wolna przestrzeń, jaką można wykorzystać na zamontowanie urządzenia. Wbrew pozorom, mniejsze wersje także są bardzo wydajne, a odpowiednie dobranie ich do możliwości i intensywności pracy zakładu sprawia, że pozwolą na zoptymalizowanie kosztów, a tym samym oszczędności.