Membrana, kluczowy element w technologii uzdatniania wody, przeznaczona jest do przeprowadzania procesów odwróconej osmozy, a także ultrafiltracji. Od jakości i wytrzymałości membran uzależniona jest precyzja zachodzących procesów. W ofercie Oriontec znajdziesz zarówno membrany osmotyczne, jak i ultrafiltracyjne czołowych producentów wyróżniających się wysoką jakością produktów do uzdatniania wody.

Proces membranowy – technologia separacji, zasada działania

Działanie membrany jest ściśle związane z jej półprzepuszczalnością. Woda, która zostaje poddana oczyszczeniu, wytwarza nacisk na ten element układu. W efekcie cząsteczki wody są w stanie przeniknąć przez membranę. Z kolei pozostałości – cechujące się dużym stężeniem związków organicznych, zostają odseparowane i usunięte. Kluczowa w kontekście procesu separacji jest średnia porów, jaką charakteryzuje się membrana.

System membran – zarządzanie systemem filtracji

Zarządzanie procesem systemów filtracyjnych przy użyciu membrany – w ich ujęciu systemowym, możliwe jest na dwa sposoby: końcowy (dead-end) oraz przepływowy (cross-flow). W zależności od wybranego układu woda dopływająca do powierzchni jest w całości przenoszona przez membranę. W rozwiązaniu przepływowym oczyszczona ciecz poddawana zostaje procesowi recyrkulacji. Mniejsza część używana jest do permeatu, a reszta zostaje usunięta z modułu, którym jest membrana.

Wkład do filtracji, jak czyścić membranę?

Właściwy sposób konserwacji jest niezbędny do prawidłowego procesu uzdatniania wody. Jedynie odpowiednie zadbanie o standard membrany zapewni jej bezawaryjne, długotrwałe działanie. Czyszczenie powinno odbywać się zawsze, gdy dochodzi do spadku ciśnienia znormalizowanego do poziomu ok. 15 proc oraz gdy przepływ filtratu jest ograniczony do pułapu 10 proc. Oczyszczanie membrany powinno odbywać się w temperaturze kilkunastu stopni Celsjusza. Proces polega na przepłukaniu – w przód i zwrotne oraz wyczyszczeniu środkami chemicznymi i powietrzem.

Wysoką jakość zapewnia także m.in. urządzenie do czyszczenia chemicznego CIP, czyli Clean in Place. Zapewnia ono przygotowanie roztworów na bazie wody i chemikaliów, a następnie ich przepuszczenie przez instalację i ostateczne usunięcie zanieczyszczeń.

Zainteresowany współpracą z nami?