AVISTA jest uznanym i zaufanym na całym świecie dostawcą chemikaliów do uzdatniania wody oraz wsparcia procesów membranowych w procesach odwróconej osmozy, ultrafiltracji i mikrofiltracji. Chemikalia firmy AVISTA są testowane wielokrotnie w każdych warunkach tak, aby zapewnić najwyższą jakość podczas różnych wyzwań związanych ze zmianą parametrów wody zasilającej.
„Celem Avisty jest poprawa jakości życia, zwiększenie wydajności oraz odzysku w procesach membranowych”
Antyskalant – czym jest i jak działa?
Skuteczne działanie antyskalantu w pełni zapobiega powstawaniu kamienia i jego osadzaniu się na powierzchni, dlatego szczególnie istotny jest m.in. w systemach RO. Antyskalanty to związki powierzchniowo czynne, które wykazują wysoką skuteczność w ograniczaniu osadzania się nie tylko kamienia na powierzchni membran, ale też węglanu i siarczanu wapnia oraz przeciwdziałają blokowaniu się modułów membran odwróconej osmozy. Antyskalant to wysoka skuteczność w procesie filtracji oraz przygotowywaniu wody do stacji odwróconej osmozy niezależnie od specyfiki wody zasilającej, która działa w różnych zakresach pH.
Antyskalant – środek do czyszczenia membran
Antyskalant został stworzony dla zabezpieczenia membran osmotycznych przed powstawaniem krystalizacji soli w instalacjach odsalania. Zapobiega on osadzaniu się kamienia na siatkach dystansowych pomiędzy zwojem membran osmotycznych.
Działanie antyskalantów zapobiega zniszczeniu, nadmiernej eksploatacji oraz przedwczesnej utracie właściwości przez membrany osmotyczne – dotyczy to szczególnie ich typów cienkowarstwowych. Wykorzystanie preparatu ogranicza powstawanie złogów i pozwala na dokładne czyszczenie membran osmotycznych. Dodatkowo eliminuje pierwiastki i cząsteczki metali ciężkich, które są przyczyną zjawiska rdzawej wody. Dozowanie należy dostosować do składu i zawartości wody zasilającej. Antyskalant powinien być dawkowany proporcjonalnie do ilości wody za pomocą pompy dozującej. Im wyższe zmiękczenie wody i mniejsze osady twardej wody, tym korzystniejsze i skuteczniejsze jest działanie zapewniane przez antyskalanty. Ochrona membran w czasie odwróconej osmozy przy wykorzystaniu antyskalantów zapewnia więc dużą swobodę zastosowania. Odwrócona osmoza zapewnia stuprocentową skuteczność filtracji.
Środki do czyszczenia membran – rodzaje
OT CHC 03 oraz RoClean P303 są środkami o niskim pH. Oba preparaty doskonale sprawdzają się w usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń rozpuszczalnych w kwasie takich jak węglan wapnia czy metale.
OT CHC 11 i RoClean P111 to natomiast substancje o wysokim pH. Skutecznie usuwają biofouling, kwasy huminowe i fulwowe, związki organiczne, koloidy czy też krzemionkę z membran do odwróconej osmozy.
Wszystkie wspomniane środki do czyszczenia membran sprawdzają się w różnym zakresie temperatur. Wysoka pojemność buforowa sprawia, że podczas procesu czyszczenia pH pozostaje na stałym poziomie. Stosuje się je w układach uzdatniających wodę morską czy oczyszczających ścieki. Są zatwierdzone do użycia w zakładach produkujących wodę pitną.
Środki do czyszczenia membran – jak je stosować?
Czyszczona instalacja musi zostać odłączona od pozostałych układów. Zbiornik należy napełnić wodą o odpowiednich parametrach – zdemineralizowaną lub preparatem RO – a następnie ogrzać do maksymalnej rozpuszczalnej temperatury i dodać środek do czyszczenia membran do uzyskania 2% roztworu (dla dużych zanieczyszczeń) lub 1% (dla mniejszych zanieczyszczeń). Na dalszym etapie należy recyrkulować roztwór, gwarantując tym samym odpowiednie mieszanie. W przypadku mocno zanieczyszczonych membran proces ten powinien zostać wydłużony zgodnie z zaleceniami producenta. Oczyszczona instalacja może zostać przywrócona do pracy.
Omawiane środki do czyszczenia membran skutecznie usuwają szkodliwe zanieczyszczenia i przedłużają żywotność instalacji. Szukasz oferty produktów do oczyszczania wody metodami takimi jak ultrafiltracja UF czy odwrócona osmoza? Już teraz zapoznaj się z ofertą dostępną na naszej stronie!